HOMEPAGE
O NÁS
ČINNOST
AKTUALITY
ODKAZY

Právo 7.3.2007 - regionální mutace Jižní MoravaSPOR KOLEM PARKOVIŠTĚ SE VLEČE UŽ PĚT LET


TŘEŠŤ (jjí) - Spor kolem výstavby parkoviště v Nerudově ulici v centru Třeště na Jihlavsku se protáhl už na pět let. Vedení radnice znovu zařadilo investici do plánovaného parkoviště do rozpočtu, realizace zůstává nadále na vodě. Proti parkovišti, které má vyrůst na úkor zeleně, jsou obyvatelé Nerudovy ulice. Ti se spojili do sdružení Třešť 21.

Už v roce 2003 vyčlenila radnice jeden a půl miliónu korun na parkoviště, které má zabrat část veřejné zeleně oddělující obytnou zástavbu od frekventované silnice. „Parkoviště by mělo osmnáct kolmých a devět podélných stání. Celkem by zde vzniklo 27 nových parkovacích míst,“ popsal Právu plány města před dvěma roky starosta Třeště Vladislav Nechvátal (ODS). S podélně umístěnými parkovacími místy nebyl problém, ta už zde jsou. Jinak se na starostových slovech nic nemění, nyní už lidé z radnice nemluví o osmnácti kolmých stáních, ale o deseti až dvanácti.

Kolmá stání stále narážejí na odpor. „Máme výhrady. Radnice trvá na svém, vůle ke kompromisu z její strany chybí. Navrhli jsme několik alternativ, nesetkali jsme se s pochopením,“ reagoval Petr Brožek, jeden z aktivistů sdružení Třešť 21. Obě strany se nemohou shodnout, jak radniční představy o parkovišti zasáhnou do zeleně chránící domy před hlukem. „Parkoviště zabere jeden a půl metru zeleně. Pokud zde chceme parkovací místa, jiné řešení není,“ řekl před několika dny místostarosta Vladislav Hynk (KDUČSL). „Parkoviště si vyžádá zábor zeleně od 3,6 do 4,6 metru,“ kontroval Brožek, sám profesí architekt.

Odpůrci stavby se v rámci územního řízení znovu odvolali, odpověď na jejich výhrady hledá hned několik odvolacích institucí. Podle jednoho měření hygieniků parkoviště přinese zvýšení hladiny hluku pro obyvatele v Nerudově ulici nad přípustnou mez, jiné měření překročení limitů nevykázalo.