HOMEPAGE
O NÁS
ČINNOST
AKTUALITY
ODKAZY

Jihlavské listy 12.9.2003


ZASTUPITELÉ ROZHODNOU, ZDA POVOLÍ PENNY MARKET

TŘEŠŤ (kh) - Představitelé místních obchodních firem nechtějí, aby třešťští zastupitelé řekli "ano" prodeji pozemků na výstavbu diskontní prodejny Penny Market. Ačkoli zastupitelé v Třešti již podruhé návrh prodeje pozemků k výstavbě prodejny jmenované společnosti smetli ze stolu, nová žádost o prodej pozemků ve vlastnictví města pro výstavbu diskontní prodejny Penny Market se opět objevila na programu jednání zastupitelstva, které se opět po prázdninách sejde v pondělí 15. září v prostorách Městského kulturního střediska. "Doufám, že po červnovém zasedání zastupitelstva si zastupitelé nechali projít hlavou různé varianty toho, co je možné," předeslal třešťský místostarosta Pavel Maslák.

Hlavní otázky, které budou zastupitelé v této záležitosti v pondělí řešit, jsou podle Pavla Masláka dvě: "Zda investora tohoto typu vůbec pustit do Třeště, a jestli jej pustit do diskutované lokality Na Kanále." Právě o tu, a ne o jinou, má totiž znovu společnost Penny Market zájem. V případě, že zastupitelé návrh kladně odhlasují, vyroste v Třešti prodejna Penny Market se zastavěnou plochou zhruba 1 200 m2, v níž bude nabízeno kolem tisíce druhů zboží. Stavbou by vzniklo také mimojiné parkoviště s kapacitou 82 parkovacích míst a společnost by zaměstnala asi dvě desítky lidí.

"Háček" je ale v tom, že se záměrem zdejší radnice prodat pozemky společnosti Penny Market zásadně nesouhlasí obchodníci v Třešti. Na podporu svého stanoviska, k němuž se budou zastupitelé v pondělí vyjadřovat, uvádějí hned několik důvodů: "Po otevření plnosortimentního supermarketu Albert v objektu obchodního střediska Vysočan je obchodní síť v Třešti na takové úrovni, aby zajistila širokou nabídku nejen potravinářského zboží denní potřeby, ale i průmyslového zboží," píše se například v předkládaném materiálu.

Podle místostarosty Masláka se může stát, že zastupitelé budou ovlivněni právě podnikatelským lobby. "Chápu, že se místní drobní podnikatelé a živnostníci bouří, ale myslím si, že trh v Třešti stavba Penny Marketu nemůže nijak výrazně ohrozit," konstatoval. "Můj odhad je takový, že minimálně šedesát procent obyvatelstva Třešťska stejně nakupuje mimo Třešť, takže by mohlo dojít pouze k tomu, že budou nakupovat přímo v našem městě v diskontu. A já jsem přesvědčen o tom, že prodejna tohoto typu je v Třešti potřeba," doplnil Pavel Maslák.

V červnu zastupitelé návrh již podruhé odmítli z důvodu nesouhlasu s vybraným místem výstavby prodejny. "Rozhodování zastupitelů bude složité, neboť se střetávají dva zájmy," sdělil starosta Třeště Vladislav Nechvátal: "Na jedné straně je tu zájem většiny, tedy zákazníků, kteří by si rádi přímo v Třešti pohodlně a za příznivé ceny nakoupili a ušetřili by tak čas a peníze za cestování do supermarketů do Jihlavy." Což ostatně dokazuje i malá nezávislá anketa o tom, jaký je názor občanů Třeště na stavbu Penny Marketu.

"Druhou stránku tvoří zájem stávajících prodejců a je stejně legitimní. V sepsaném prohlášení určené zastupitelům současní obchodníci vyjadřují své obavy a poukazují na zápory takového rozhodnutí, kterým by byla umožněna výstavba dalšího supermarketu," přiblížil Vladislav Nechvátal. Jestli zastupitelé zvednou ruku pro nebo proti, se dozvíme až v průběhu konání pondělního zastupitelstva.

homepage kauza Penny Market