HOMEPAGE
O NÁS
ČINNOST
AKTUALITY
ODKAZY

Mladá fronta Dnes 19.9.2003


ZASTUPITELÉ KÝVLI SUPERMARKETU, PROTI JSOU VŠAK PAMÁTKÁŘI

TŘEŠŤ (rl) - Až na třetí pokus vyšli třešťští zastupitelé vstříc firmě, která chce blízko centra města postavit Penny Market. O jednání zastupitelstva kvůli tomu projevili velký zájem místní obyvatelé. Proto se nakonec sezení přesunulo do prostornějšího kulturního domu. Lidé se většinově vyslovili pro vstup řetězce. Naopak památkářům se plán nelíbí.

„Po tříapůlhodinové diskuzi zastupitelstvo odsouhlasilo prodej pozemků,“ řekl místostarosta města Pavel Maslák. Investor, který chce dát práci dvaceti lidem, zaplatí za obecní pozemky 1,3 milionu korun. Dalších 350 tisíc dá do úprav okolí prodejny. U obchodu má vyrůst osm desítek parkovacích míst.

Místní obyvatelé plánovaný supermarket většinou vítají. Ukázal to mimo jiné průzkum veřejného mínění, jehož výsledky zveřejnil měsíčník městského úřadu Naše město. Opačný názor na věc však mají památkáři. „Je to neprozíravá stavba. Supermarkety bývají méně vzhledné a umístit takový objekt téměř v centru je trochu podivné. Jde o území městské památkové zóny, a taková stavba sem nepatří,“ soudí František Vícha z Národního památkového ústavu v Brně. Podle něj je zvažovaná oblast Na Kanále vzácná plocha, která by neměla být poškozena.

Třešť získává dle Víchy v posledních letech stále lepší vzhled, o čemž svědčí například rekonstrukce domu profesora Schumpetera. „Konečně by se z Třeště mohlo udělat pěkné městečko, jaká známe ze zahraničí, tohle by byla rána pod pás,“ dodal.

Nyní bude podle vedení radnice záležet na investorovi jestli se s památkovým ústavem domluví.

O město se zajímala i firma, která chtěla na zdejší panelové sídliště (Nerudovu ulici) přivést buď Lidl, nebo Plus Discont. Její záměr ale radní, a následně i zastupitelé smetli ze stolu. Od srpna je přímo v centru Třeště otevřen první obchod tohoto druhu, jenž je součástí sítě Albert.

Podle zveřejněného průzkumu je ze 143 respondentů pro Penny Market téměř pětaosmdesát procent. Čtyři pětiny dotázaných jezdí nakupovat do větších prodejen mimo město. Více než tři pětiny lidí si myslí, že jsou v Třešti příliš vysoké ceny.

homepage kauza Penny Market